Blog Wodzirej

Jak wybrać odpowiedniego wodzireja lub prezentera na wesele / imprezę?

Dzisiaj chciałem się podzielić z Wami swoim doświadczeniem w kwestii doboru odpowiedniego DJ’a czy też wodzireja na imprezę lub wspomniane w tytule wesele. Mam wolną sobotę więc czemu nie poświęcić jej na podzielenie się z Wami bardzo cenną wiedzą na temat tego, jak nie popsuć sobie wydarzenia przez zatrudnienie nieodpowiedniej osoby. Zaczynamy więc!

1. Czas, który poświęcisz na znalezienie odpowiedniego DJ’a

Moja siostra przygotowuje się do ślubu więc jestem w miarę na bieżąco z tematem załatwiania różnych spraw związanych z tym wydarzeniem. Obserwując ją zauważyłem, że przyszła Panna Młoda poświęca bardzo dużo czasu na dobór odpowiedniej sukni ślubnej. Z tego co wiem, moja siostra była już około 4 razy z koleżankami na maratonie po salonach z tego typu garderobą. Każdy taki wyjazd zajmował jej zdecydowanie większą część dnia. Do tego przed ślubem dojdzie czas poświęcony na przymiarki i ostatnie poprawki. Suknia musi być idealna. W bardzo podobny sposób powinno się podchodzić do tematu wyboru DJ’a i to zarówno na śluby jak i inne imprezy. To naprawdę nie działa tak, że każdy potrafi puszczać muzykę, tylko jeden weźmie za to 400 zł a drugi 3500 zł. Pamiętaj o tym, że tak jak Ty przez 100% czasu Twojego wesela musisz pięknie wyglądać i dobrze się czuć w sukni ślubnej czy garniturze, tak DJ / Wodzirej przez 100% czasu od momentu wejścia pary młodej na salę, do samego końca wesela a czasem i poprawin musi dbać o to abyś Ty i zaproszeni przez Ciebie goście dobrze się bawili. Poświęć więc odpowiednio dużo czasu na to aby poznać człowieka, który będzie prowadził Twoje wydarzenie – obejrzyj jego relacje z imprez, zobacz jak się prezentuje, jaką ma dykcję, czy jego zestaw oświetlenia będzie pasował do charakteru sali na której ma się odbyć impreza a przede wszystkim…

2. … porozmawiaj z nim

Jest naprawdę bardzo dużo tematów, które trzeba omówić z DJ’em / Wodzirejem przed imprezą i nie chodzi tutaj tylko o dobór repertuaru a często na tym takie rozmowy się kończą. Osobiście staram się dopytywać moich klientów o wiele aspektów związanych z planowaną imprezą aby jak najlepiej wpasować się w ich oczekiwania. Tak jak oglądacie portfolio fotografa, tak waszego przyszłego prezentera warto zapytać o jego historię zawodową. Generalnie im jest ona bogatsza tym lepiej, szczególnie jeśli szukacie kogoś na wesele. Na imprezach zdarzają się bardzo różne i czasami nieprzewidywalne sytuacje i od tego jak prezenter na nie zareaguje będzie zależał sukces danego wydarzenia i to czy uczestnicy będą je dobrze wspominać. Nietypowych scenariuszy można nauczyć się na dwa sposoby: będąc uczestnikiem wielu wydarzeń i obserwując inne osoby z branży lub ucząc się na własnych błędach. Lepiej jeśli młody DJ nie będzie musiał uczył się na Twoim weselu a zdobędzie doświadczenie na mniejszych imprezach czy spotkaniach rodzinnych. Swoje pierwsze wesele zagrałem po prawie ośmiu latach praktyki na różnych eventach i nie żałuję, że odmawiałem gdy nawet dobrzy znajomi prosili mnie żebym bawił ich gości. Te kilkuletnie doświadczenie z mniejszych wydarzeń pozwoliło mi wejść w branżę weselną z dużym sukcesem.

Kolejnym aspektem, który warto poruszyć jest to, jak DJ czuje się w stylu imprezy, którego od niego oczekujesz i znów nie chodzi tylko o repertuar, ale również o komunikatywność z gośćmi, którzy będą na Waszym wydarzeniu. Obserwując od jakiegoś czasu grupy Facebookowe dla DJ’ów / Wodzirejów zauważyłem, że jak tylko ktoś poprosi o polecenie dobrego DJ’a nagle wszyscy w komentarzach wypisują swoje oferty, mimo że nie znają szczegółów danej imprezy. Można by napisać, że koledzy i koleżanki po fachu nie boją się wyzwań. Znów posługując się swoim wieloletnim doświadczeniem chciałbym zwrócić uwagę na to, że nie każdy DJ pasuje do każdego towarzystwa. Grałem już wiele imprez i mimo że na wszystkich ludzie świetnie się bawili, to na dzień dzisiejszy nie przyjmuję zleceń na tzw. „18-stki dla znajomych”. Dlaczego? W końcu Ci którzy mnie znają wiedzą, że do niedawna praca z młodzieżą była dla mnie czymś naturalnym i to nie tylko w środowisku muzycznym, ale także kulturalnym. Jest jednak bardzo duża przepaść między podejściem do muzyki osiemnastolatków sprzed trzech czy czterech lat a tych współczesnych. Mam znajomych w branży, którzy dużo lepiej odnajdują się w graniu dla młodzieży i staram się takie imprezy przekazywać właśnie im, bo wiem że nie tyle będą w stanie bardziej zadowolić klienta, co będą się bardziej cieszyć tym graniem niż ja. Oczywiście nie unikam 18-stek organizowanych w gronie rodzinnym, bo to całkowicie zmienia postać rzeczy.

3. A jak z kwestią finansową?

Czy dobry DJ to drogi DJ? I tak i nie. Tutaj trzeba wprowadzić pewne rozgraniczenie. Z jednej strony mamy dobór repertuaru, z drugiej zapewnienie profesjonalnego zaplecza sprzętowego.

Tani DJ może mieć równie świetne wyczucie gości i ich oczekiwań jak i jego droższy kolega. Bardzo lubię wspominać swoje pierwsze prowadzone imprezy w ośrodku kultury, które organizowaliśmy ze znajomymi, dla znajomych z liceum i ich znajomych. Trzeba było samemu załatwić wynajem sali, nagłośnienie i wiele innych aspektów. Tutaj chciałem pozdrowić Łukasza, Krzyśka, Mateusza i Remka. Nie zarabialiśmy na tym ani grosza, następnego dnia rano musieliśmy sami sprzątać salę, czasami trzeba było pokryć z własnej kieszeni jakieś uszkodzenia, które wynikły w trakcie imprezy. Nie mniej jednak były to przegenialne dyskoteki i to tam narodziła się w nas pasja do bycia prezenterem muzyki. Co ciekawe, każdy z nas nadal żyje muzyką i każdy zajmuje się trochę inną działką tej branży. Nie zarabialiśmy nic a sprawialiśmy, że ludzie na parkiecie potrafili się świetnie bawić.

Czy DJ, który zaproponuje 400 zł za wesele, jest w stanie je obsłużyć sprzętowo? Tutaj działa prosta matematyka. Wyposażenie, którym obecnie dysponuje jest warte około 25 000 zł. Są na rynku prezenterzy, którzy wożą ze sobą dobytek przekraczający dwu czy trzykrotność tej sumy. Gdyby jednak skupić się na tym z czego korzystam na prowadzonych przez siebie imprezach przy założeniu, że grałbym trzy razy w miesiącu za ww. kwotę, potrzebowałbym prawie dwóch lat, żeby ta inwestycja się zwróciła. Sprzęt się zużywa, szczególnie dotyczy to oświetlenia, zmienia się również tzw. moda kreowania imprez więc średnio co dwa lata trzeba wyłożyć około 5 000 zł aby dostosować się do obecnie panujących trendów. Do tego dochodzą koszty prowadzenia działalności, legalizacji puszczanej muzyki, dojazdów na sale i również utrzymania DJ’a i jego rodziny. Z tej kalkulacji wynika, że jeśli ktoś proponuje Ci zagranie wesela za 400 zł, to albo jest tak bogaty, że może sobie pozwolić na duże straty z tytułu grania imprez, albo sprzęt którym dysponuje jest beznadziejnej jakości i zlecenie imprezy takiemu „prezenterowi” wiąże się z dużym ryzykiem jej niepowodzenia przez np. bardzo niską jakość odtwarzanego z nagłośnienia dźwięku.

4. Papierkologia

Jest wiele aspektów, które wyróżniają profesjonalnego prezentera. Jednym z nich jest to, że po ustaleniu wszystkich szczegółów danej imprezy przygotuje dla Ciebie umowę. Bardzo często spotykam się z opinią, że jest to zbędny papierek. Prawda jest jednak taka, że umowa nie jest zbędna, jest niezbędna. Jest ona przede wszystkim formą zabezpieczenia i gwarancji, że prezenter dojedzie na imprezę i ją poprowadzi w ustalonym czasie. Zwracaj również uwagę na warunki umowy, bo często wodzireje zabezpieczają swój interes, zupełnie zapominając o kliencie. Ważne jest żeby znalazły się w niej wszystkie wasze ustalenia. A co w sytuacji gdy DJ w dniu imprezy nie będzie w stanie jej poprowadzić? Czy jest w stanie zapewnić Ci odpowiednie zastępstwo? Takie sytuacje nie zdarzają się często, jednak warto być i w tym aspekcie zabezpieczonym. I znów przykład z życia. Miałem w wakacje grać na dożynkach w jednym z sąsiednich sołectw. Z powodu nieszczęśliwego zbiegu okoliczności na kilka dni przed wydarzeniem okazało się, że impreza musi zostać przeniesiona na inny termin, który ja już niestety miałem zajęty. Nie mogłem tutaj winić organizatora, bo sytuacja była bardzo nietypowa, ale byłem również w stanie pomóc mu znaleźć kogoś sprawdzonego, kto równie dobrze jak ja był w stanie tę imprezę poprowadzić. Takie sytuacje również się zdarzają więc zapytaj Twojego DJ’a, czy jest na tyle zorientowany w środowisku branżowym, że będzie w stanie zaproponować Ci kogoś sensownego, kto w razie czego go zastąpi.

Kolejny aspekt to faktura za wykonaną usługę. Do niedawna współpracowałem głównie z instytucjami, które były w stanie podpisać ze mną umowę zlecenie. Od sierpnia mam własną firmę i zauważyłem że w 90% przypadków, gdy zaczynam mówić o fakturze słyszę w odpowiedzi „Ja nie chcę, po co mi to?”. Śpieszę z wytłumaczeniem. Żyjemy w państwie w którym od kilku lat mali przedsiębiorcy są pod szczególną obserwacją urzędu skarbowego. Dlaczego? Bo ściągnięcie podatków i kar z dużych firm jest trudne i czasochłonne, ponieważ te z reguły zatrudniają specjalistyczne biura rachunkowe i prawników. Małego przedsiębiorcy nie stać na taki arsenał i na każde pismo z urzędu skarbowego reaguje lekką drgawką. Dotyczy to też branży muzycznej, czy jak pokazał przykład listu sprzed bodajże dwóch lat, całej branży weselnej. Wybrane pary młode z całej polski otrzymały pismo z urzędów skarbowych z prośbą o wskazanie w jakim lokalu odbyła się impreza, kto ją prowadził, czy na wszystko były wystawione faktury/paragony i bodajże jakiej wartości były otrzymane prezenty. Na podstawie przesłanych informacji zostały dokonane kontrole i nałożone kary i to w kilku przypadkach również na świeżych małżonków za wspieranie tzw. ciemnej strefy poprzez niewymaganie faktur. Dlatego właśnie jest to kolejny bardzo potrzebny dokument.

5. To byłby koniec, prawie.

Nie chcę już przedłużać tego tekstu, bo pewnie znalazłoby się jeszcze kilka rzeczy o które warto zadbać w kwestii doboru odpowiedniego prezentera na Twoją imprezę. Jeśli jesteś zainteresowany tematem a może zdarzyło Ci się zaufać nieodpowiedniej osobie, zostaw komentarz. Jeśli natomiast poszukujesz kogoś, kto zapewni Tobie i Twoim gościom przegenialną oprawę muzyczną, zapraszam do kontaktu i wizyty na stronie www.wydarzenie.andnow.pl.

Zapraszam Cię do zapoznania się z aktualnym cennikiem usług z kategorii DJ / Wodzirej / Konferansjer, który znajdziesz tutaj.

Kontakt

AndNow Projekt
Andrzej Nowak
a.nowak@andnow.pl
Tel. 798 133 904